LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. ADAMA MICKIEWICZA W OPOLU LUBELSKIM


W CIENIU AKROPOLU – szóste spotkanie projektowe


W dniach 23 – 28 stycznia 2012 roku miało miejsce się kolejne spotkanie nauczycieli i młodzieży z 15 krajów europejskich w ramach projektu Traditions around Europe without borders. Odbyło się ono w stolicy Grecji-Atenach, a naszą szkołę reprezentowali nauczyciele: p. Mariusz Batyra i Monika Ptasińska-Romanowska oraz dwie uczennice: Aleksandra Bartoś i Ilona Kramek.
Tematem nadrzędnym spotkania były tańce narodowe. I właśnie imponującym pokazem greckich tańców rozpoczęła się ceremonia powitania uczestników projektu. Zachwyciła nas muzyka i niesamowita ekspresja ruchów greckich tancerzy. Ale taniec grecki to tylko początek…Obejrzeliśmy tańce narodowe wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Nasze uczennice przedstawiły prezentację multimedialną nt. polskich tańców narodowych: mazura, oberka, kujawiaka, krakowiaka i poloneza. Zatańczyły także krótką wersję poloneza z pomocą uczniów z Grecji i Węgier. Mieliśmy okazję podziwiać też sambę, czardasza czy walca.
Przekonaliśmy się, że kuchnia grecka to nie tylko tzatziki czy ser feta ale także znakomicie przyprawiona wieprzowina, kebab, gołąbki (w liściach z marynowanych liściach winogron w wersji mini) czy pyszne pączki z ….miodem.
Ateny kojarzą się wszystkim ze starożytnością – Akropolem, Partenonem, mitologią czy demokracją. Wspaniałe pozostałości z tej epoki obejrzeliśmy w Muzeum Archeologicznym –były to głównie rzeźby ale także broń, biżuteria, ozdoby znalezione podczas różnorodnych wykopalisk na terenie Grecji. Teatr w Epidaurus znany z doskonałej akustyki, Akropol z Partenonem i Erechtejonem czy przepiękne miasteczko Napflion – dawna stolica Grecji zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.
Zetknęliśmy się także z grecką „codziennością” – manifestacjami i protestami.
Po tygodniu spędzonym w Atenach z pewnością możemy stwierdzić, że Grecy to gościnni, niesamowicie uprzejmi i przyjaźni ludzie, dbający o swoje tradycje i kulturę, a „naszej wielkiej greckiej przygody” długo nie zapomnimy.

ZDJĘCIA Z WYJAZDU DO GRECJI

Copyright © 2008 Kopiowanie wszelkich treści bez zgody autora zabronione
LO