LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. ADAMA MICKIEWICZA W OPOLU LUBELSKIM


II SPOTKANIE NA GRAN CANARII

MEETING COMENIUS PROJECT IN GRAN CANARIA
SECONDAY SCHOOL LILA
31 styczeń- 4 luty 2011

Kolejnym etapem w ramach projektu Traditions Around Europe Without Borders było spotkanie na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich- wyspie Gran Canaria. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Milena ChodoLła z klasy II d, Jagoda Miotła z kl. III b i Angelika Stępień z kl. III a oraz nauczyciele: Monika Ptasińska-Romanowska- koordynator projektu i p. Ilona Majak-Gierczk- dyrektor szkoły.

Stolica wyspy- Las Palmas- przywitała nas niepogodą. Pierwszy spacer promenadą na oceanem- odbywał się w strugach deszczu, pod parasolkami, które wiatr miotał niczym liście palm. Mimo to przyjemnie było moknąć w temperaturze +16 stopni.
W poniedziałek- 31 stycznia wszyscy uczestnicy zostali powitani uroczyście przez dyrekcję szkoły a na program powitalny składały się hiszpańskie tradycyjne tańce i piosenki.


Następnie rozpoczęły się dwudniowe prezentacje poszczególnych szkół. Tym razem zadaniem uczniów było przygotowanie prezentacji na temat miesięcy zimowych oraz Świąt i ważnych dla danego kraju dni, przypadających w tym czasie. Nasza prezentacja była zdecydowanie wyróżniającą się. Milena w sposób rewelacyjny przedstawiła wszystkim zimową prezentację Polski, a punktem kulminacyjnym było zaśpiewanie piosenki Ti amo w językach: włoskim, hiszpańskim, angielskim, niemieckim i polskim. W tym czasie Jagoda i Angelika rozdawały wszystkim uczestnikom spotkania kartki walentynkowe wykonane przez uczniów naszej szkoły, balony- serca i lizaki serduszka.


Nasze wystąpienie przyćmiło wszystkie pozostałe, a Milena, Jagoda i Angelika stały się wkrótce najpopularniejszymi uczestniczkami projektu. Dołączył do nich 12 letni Egidio- uczeń ze szkoły włoskiej, który wszystkich, zarówno uczniów, jak i nauczycieli uczył mówić po włosku:)

Wszyscy uczniowie- uczestnicy projektu – brali udział w zajęciach lekcyjnych szkoły hiszpańskiej, zajęciach kulinarnych oraz rozgrywkach sportowych. Nauczyciele także obserwowali lekcje sztuki i języka hiszpańskiego oraz uczestniczyli w spotkaniach COMENIUS i programu e-twining.

Szkoła nas goszcząca mieści się w Telde (150 tys. mieszkańców)- drugim co do wielkości mieście wyspy. Spotkał się z nami burmistrz miasta w uroczym pałacu.Przygotowany była tam dla nas pokaz tradycyjnych tańców kanaryjskich. Poznawaliśmy historię i kulturę Gran Canarii.
Odwiedziliśmy słynne muzeum Cueva Pintada w Galdar, zwiedzaliśmy dom Kolumba i i katedrę Santa Ana w Las Palmas oraz uroczy kościółek w San Mateo a także zabytkowe centrum w Telde.

Ale Gran Canaria to przede wszystkim niepowtarzalna przyroda i natura. To wyspa wiecznej wiosny. Dlatego sezon turystyczny trwa tam przez cały rok. Jest tam wszystko: i ocean, i góry, i wydmy, i romantyczne zakątki a przede wszystkim wspaniałe palmy.

Uczniowie z Telde wraz ze swoimi nauczycielami- panią Glorią i panem Naczo pokazali nam ruchome wydmy w Mapalomas(na południu wyspy), urwiste brzegi i wulkaniczne skały Oceanu Atlantyckiego (na północy), przepiękne góry w centrum wyspy.


Niektórzy zdobyli nawet drugi co do wielkości szczyt Gran Cnarii- Roque Nublo- 1817 m.Nieodłącznym elementem kultury hiszpańskiej na Gran Canarii- jest kuchnia. Paella- czyli danie z ryżem i owocami morza (krewetkami, kalmarami, małżami i innymi), papas arrugadas - małe ziemniaki w sosie paprykowym, tapas - lekkie przekąski, oraz słodkie desery - były naszą codzienną rzeczywistością kulinarną.

Podczas spotkania nawiązały się przyjaźnie, wszyscy się świetnie dogadywali. Miting zakończyło wspólne podsumowanie II wizyty projektu. Uroczystość uświetnił wytęp uczniów z muzycznej szkoły węgierskiej, w czasie którego nauczyliśmy się śpiewać i tańczyć czardasza.Copyright © 2008 Kopiowanie wszelkich treści bez zgody autora zabronione
LO